|
|
AKTUALNOÅšCI
Wakacyjne warsztaty filmowe w Kazimierzu Dolnym
Dodano: 2013-06-20
Warsztaty filmowe na 7 Festiwalu filmu i sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą.
Warsztaty filmowe „Dwa brzegi”
Kazimierz Dolny nad Wisłą i Janowiec, 27 lipca – 5 sierpnia 2013 roku
Warsztaty wpisujÄ… siÄ™ w realizowany przez 21 SLO od 1994 roku, a wspierany przez naszÄ… fundacjÄ™ od roku 2005 roku, program edukacji artystycznej. IstotÄ… programu jest to, że uczestnicy realizujÄ… swoje artystyczne pasje lub po prostu bawiÄ… siÄ™ w plastyków, fotografików, teatralnych czy filmowych aktorów/operatorów/reżyserów.
Program.
W XVIII. Warsztatach Artystycznych braliśmy udział w najważniejszych wydarzeniach 7 Festiwalu
Sztuki DWA BRZEGI w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą: filmowycm i artystycznym.
Oto część naszej ekipy. Jak widać, byÅ‚o nas dwa razy wiÄ™cej niż >>>> 2012 roku. W tym roku wiÄ™kszość stanowili uczniowie gimnazjów i liceów.
GÅ‚ównym naszym zadaniem byÅ‚a nauka filmowania i fotografowania dążąc do dokumentowania wydarzeÅ„ realnych oraz kreowania nowej przestrzeni.
Każdego poranka po Å›niadaniu okreÅ›laliÅ›my szczegóÅ‚owy program dnia.
Do dyspozycji mieliÅ›my trzy kamery, jednÄ… prywatnÄ… i parÄ™ aparatów fotograficznych oraz aparaty w komórkach uczestników.
Więcej niż w roku ubiegłym było zajęć warsztatowych z aparatem fotograficznym (realizacja fotoreportaży według konspektu określającego jak dokumentować wydarzenia >>>>) oraz realizacja etiud filmowych służących opanowaniu pracy z kamerą w plenerze.
Był też warsztat teatralny.
oraz elementy retoryki >>> Zadanie: Å›ledzić poprawność akcentowania i wymawiania przykÅ‚adowych wyrazów przez uczestników spotkaÅ„. Wnioski - byÅ‚o caÅ‚kiem dobrze.
JednÄ… z najwiÄ™kszych wartoÅ›ci programu byÅ‚o udzielenie przez organizatorów 7 Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, jak w roku ubiegÅ‚ym, akredytacji naszym uczestnikom, która zapewniÅ‚a bezpÅ‚atne wstÄ™py na wszystkie wydarzenia. Każdy z nas dokonywaÅ‚ nieÅ‚atwych wyborów na jaki film pójść, w jakim spotkaniu wziąć udziaÅ‚.
OczywiÅ›cie dokumentowaliÅ›my wydarzenia 7 Festiwalu. Spotkania w Café Kocham Kino.

27 lipca na GÅ‚ównym rynku odbyÅ‚ siÄ™ koncert - Tomasz StaÅ„ko New York Quartet „WisÅ‚awa” – Koncert Otwarcia

Programowo uczestniczyliśmy we wszystkich Lekcjach kina.
28/07/2013 godzina: 12:00 miejsce: Małe Kino
LEKCJA KINA | Waldemar Pokromski

29/07/2013 godzina: 12:00 miejsce: Małe Kino
LEKCJA KINA | Michael Haneke. Zawód: reżyser | Michael Haneke – Porträt eines Film-Handwerkers – reż. Yves Montmayeur, 2013
30/07/2013 godzina: 12:00 miejsce: Małe Kino
LEKCJA KINA | Antonioni o Antonionim – spotkanie z reżyserem dokumentu, Carlo di Carlo.
03/08/2013 godzina: 12:00 miejsce: Małe Kino
LEKCJA KINA | Andrzej Jakimowski;
03/08/2013 godzina: 14:30 miejsce: Cafe Kocham Kino
LEKCJA KINA | Wojciech Smarzowski, reżyser m.in. filmów "Róża" i "Drogówka", których operatorem byÅ‚ Piotr SobociÅ„ski jr. (absolwent 21 SLO z 2002 r.).

1 sierpnia byÅ‚ dniem szczególnym. PoÅ›wiÄ™cono go dwóm nowym filmom historycznym.
(godz. 12:15) „WspóÅ‚czesne kino historyczne – nowy styl jÄ™zyka filmowego” – debata z udziaÅ‚em prof. Tadeusza Lubelskiego, prof. Tadeusza SzczepaÅ„skiego, Grażyny Torbickiej oraz publicznoÅ›ci. Prezentacja materiaÅ‚ów z planu filmu „Miasto 44” i fragmentów filmu „Wałęsa - czÅ‚owiek z nadziei”.

(godz. 16:00). OdbyÅ‚o siÄ™ spotkanie z aktorami i producentem MichaÅ‚ KwieciÅ„skim filmu "Miasto 44". Prezentowano materiaÅ‚y making-of, mówiono o produkcji, efektach specjalnych. Niestety nie byÅ‚ obecny reżyser Jan Komasa (absolwent 21 SLO 1999).

Tu MichaÅ‚ KwieciÅ„ski (wÅ‚aÅ›ciciel Akson Studio), trzyma w rÄ™ku program naszego marcowego przeglÄ…du "Filmowcy z Grotowskiego", którego Akson Studio byÅ‚o patronem i sponsorem. >>>Filmowcy z Grotowskiego.
Zawędrowaliśmy także do Mięćmierza, gdzie uczestniczyliśmy w wernisażach plastycznym i fotograficznym a także w koncercie piosenki cygańskiej.


Jak co roku organizatorzy realizowali cykl wydarzeÅ„ poÅ›wiÄ™conych wybitnemu aktorowi "I bóg stworzyÅ‚ aktorkÄ™/aktora". W tym roku byÅ‚a to StanisÅ‚awa CeliÅ„ska.

ByÅ‚y też retrospektywy twórczoÅ›ci wybitnych reżyserów, Janusza Morgensterna i Thomasa Vinterberga.
Wielu z nas byÅ‚o obecnych na wybranych filmach Janusza Morgensterna: Do widzenia, do jutra (1960), Jowita (1967), Jutro premiera (1962), Trzeba zabić tÄ™ miÅ‚ość (1972), Å»ycie raz jeszcze (1964). Na spotkaniu (29.07) o Morgensternie mówiÅ‚y: Krystyna Cierniak-Morgenstern, Ewa WiÅ›niewska i Grażyna Torbicka.

3 sierpnia na rynku zainstalowaÅ‚a siÄ™ ekipa TVN 24. Robili wywiady z różnymi osobistoÅ›ciami obecnymi w Kazimierzu. ZaproponowaliÅ›my spotkanie z naszÄ… ekipÄ…, na co siÄ™ zgodzili. Przeprowadzili z nami wywiad: co tu robimy, czego siÄ™ uczymy a Aleksandrowi dali do obsÅ‚ugi kamerÄ™, aby rejestrowaÅ‚ to spotkanie.


StaraliÅ›my siÄ™ też promować nasz udziaÅ‚. Organizatorzy umieÅ›cili w katalogu Festiwalu informacjÄ™ o 21 SpoÅ‚ecznym Liceum OgólnoksztaÅ‚cÄ…cym im. Jerzego Grotowskiego oraz o SpoÅ‚ecznym Funduszu Stypendialnym. My zapewniliÅ›my rollupy i banery zaprojektowane przez PaniÄ… JoannÄ™ Janiak, nauczycielkÄ™ matematyki w 21 SLO.


Nasza fundacja ufundowaÅ‚a nagrodÄ™ specjalnÄ… dla najmÅ‚odszego uczestnika konkursu filmów krótkometrażowych. Jury wskazaÅ‚o na film Tancerka Anny Olech.
4 sierpnia popłynęliśmy do Janowca.




a 5 sierpnia Pani Krystyna Sulkiewicz oprowadziła nas po Kazimierzu Dolnym.

Zawędrowaliśmy też do Wąwozu korzeniowego.

Zakwaterowani byliÅ›my w bazie 7 Festiwalu, czyli w Internacie ZespoÅ‚u SzkóÅ‚ Zawodowych. Å»ywiliÅ›my siÄ™ w Restauracji u Rzetelskich (dawna Staropolska).

Ponieważ tu byÅ‚o WI FI, wiÄ™c na deser byÅ‚y komórki.

ZrealizowaliÅ›my dokumentacjÄ™ filmowÄ… i fotograficznÄ… z dziesiÄ™ciu wydarzeÅ„ festiwalowych nagrywajÄ…c okoÅ‚o 13 godzin filmów i wykonujÄ…c kilkaset zdjęć.
Powstanie kilka dokumentów filmowych ze spotkaÅ„ m.in. w Café Kocham Kino, które zamieÅ›cimy na YouTube.
Ponadto uczestnicy zrealizowali 15 fotoreportaży i pięć etiud filmowych. Uczestnicy nauczyli się, m.in.:
- obsługi kamer cyfrowych i jego osprzętu (statywy, ładowarki, mikrofony radiowe);
- organizacji pracy zespołu realizatorskiego i odpowiedzialności za zlecone zadanie (filmowe i fotograficzne dokumentowanie wydarzeń 7 Festiwalu);
- teoretycznych i praktycznych zasad realizacji reportażu dokumentalnego w formie fotograficznej i filmowej – wykonali 10 prac;
- praktycznych zasad realizacji prostej fabuÅ‚y w formie fotograficznej i filmowej – wykonali 5 prac;
- przestrzegania zasad ciągłości montażowej czasu, przestrzeni, tematu.
- ćwiczenia aktorskiego z improwizacji oraz wÅ‚aÅ›ciwego akcentowania polskich wyrazów.
14 września odbyła się wystawa fotograficzno-dokumentalna z naszego udziału w 7 Festiwalu.


Uczestnicy warsztatów otrzymali zaÅ›wiadczenia udziaÅ‚u i pÅ‚ytkÄ™ DVD z dokumentacjÄ… projektu.

Grażyna Torbicka i Zbigniew Dobrosz (producent 7 Festiwalu) oficjalnie zaprosili nas na 8. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi.
Do zobaczenia od 2 do 10 sierpnia 2014 roku w Kazimierzu Dolnym.
Projekt dofinansowany był przez Miasto stołeczne Warszawa i Społeczny Fundusz Stypendialny.

|
|