Dzisiaj jest wtorek, 09 sierpnia 2022 r.
Imieniny: Klara, Roman, Romuald
Aktualności :: O nas :: Sprawozdania :: Statut :: Kontakt :: Linki
AKTUALNOŚCI
Znane i nieznane, czyli spacerkiem po Warszawie
Dodano: 2013-11-05

Warszawa w roli głównej.

ZNANE I NIEZNANE,

czyli spacerkiem po dzielnicach Warszawy

  Otwarty, bezpłatny projekt edukacyjny.
 
realizujemy nowy projekt edukacyjnego  "Znane i nieznane”, do którego serdecznie zapraszamy uczniów gimnazjów i liceów.
Projekt obejmuje cykl sześciu spacerów po wybranych dzielnicach Warszawy (Stare i Nowe Miasto, Żoliborz, Wola, Stara Praga, Saska Kępa, Mokotów), a jego celem jest włączenie młodzieży w aktywne uczestnictwo w poznawaniu historii rodzinnego miasta. Założeniem naszych spotkań jest to, aby uczniowie, spacerując po Warszawie (oczywiście pod opieką nauczyciela-przewodnika) sami opowiadali swoim koleżankom i kolegom o dziejach stolicy, zwiedzanych obiektach i ludziach związanych z nimi.
Udział w naszym projekcie, jako współautorów, może być dla ucznia i jego szkoły także możliwością zrealizowania jednego z projektów wymaganych w programach gimnazjalnych. Pragniemy również w ramach naszych spacerów zachęcić uczestników do sporządzania własnej dokumentacji fotograficznej, która będzie prezentowana na spotkaniu podsumowującym projekt.
W projekcie weźmie udział sześć gimnazjów, ale przyjmujemy także zgłoszenia indywidualne od uczniów gimnazjum lub liceum. Wszyscy uczestnicy otrzymają płytkę DVD z dokumentacją całego projektu.

Zainteresowani (szkoły, uczniowie) uczestnictwem w tym projekcie proszeni są o zgłaszanie się poprzez  
  >>> Kartę zgłoszeniową.


SPACER I. STARE i NOWE MIASTO
Po wysłuchaniu  krótkiego wprowadzenia o początkach miasta poszliśmy szlakiem dziejów starej Warszawy, odnajdując ślady historii na trasie od placu Zamkowego po kościół NMP na Nowym Mieście. Wspólnie opowiadaliśmy o tym, co działo się w poszczególnych miejscach od średniowiecza aż po czasy współczesne.
>>> Tak było 29 kwietnia >>>


SPACER II. STARA PRAGA
O dziejach Starej Pragi można co prawda więcej opowiadać niż pokazywać, gdyż do naszych czasów niewiele się zachowało z dawnych zabytków, ale spacerując po Starej Pradze chcielibyśmy zwrócić młodzieży przede wszystkim uwagę na aspekt wielokulturowości tej dzielnicy w przeszłości.
_______________________________________________________________________________
SPACER III. ŻOLIBORZ
Ponieważ ślady dawnych dziejów Żoliborza zostały zniszczone wskutek wyburzenia całej zabudowy w XIX wieku, architektura tej dzielnicy jest związana przede wszystkim z okresem dwudziestolecia międzywojennego. Spacerowaliśmy więc po różnych koloniach mieszkaniowych, ogladaliśmy także wiele ciekawych nowoczesnych obiektów willowych, byliśmy przy Cytadeli.


SPACER IV i 1/2. WOLA
Jest to dzielnica, która ma własne ciekawe muzeum poświęcone jej historii. Zaczniemy zwiedzanie od wizyty w tym muzeum a potem, podczas spaceru,  spróbujemy odnaleźć najciekawsze miejsca ilustrujące dzieje Woli.
Tak było 27 listopada >>>>

SPACER IV i 2/2. WOLA


SPACER V. MOKOTÓW

Spacer po Mokotowie będzie bardziej męczący niż dotychczasowe, gdyż ślady historii tej dzielnicy są „luźniej” usytuowane. Zwiedzimy Królikarnię, zobaczymy pałacyk Szustra, ale także obejrzymy zespoły nowoczesnej architektury przedwojennej i również tej najnowszej.

Autorka projektu:
Krystyna Sulkiewicz, biuro@akademia-kultury.edu.pl


 
ORGANIZATORZY wspomagający projekt merytorycznie i finansowo:
      

         

 

Powered By RiseNet CMS © 2022
proudwatches.com replica watches breitling replica omega replica omega replica rolex gmt master replica omega replica rolex replica